Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Call for Papers: Wojna emocji. Historia emocji a studia nad wojną.

Zaproszenie do udziału w ogólnopolskiej konferencji naukowej. Niepołomice, 22-24 IX 2022 r.

Termin nadsyłania zgłoszeń: 30 kwietnia 2022 r.

 

W ramach X edycji interdyscyplinarnej konferencji naukowej poświęconej nietradycyjnym perspektywom historii wojskowości i badań nad konfliktami zbrojnymi (tzw. nowej historii wojskowości), odbywającej się w ramach „Pól Chwały” w Niepołomicach zapraszamy w tym roku do podjęcia refleksji nad miejscem emocji w studiach nad wojną.

Historia emocji jest interdyscyplinarnym nurtem badawczym, którego początki sięgają prac Petera Gaya, a nawet Luciena Febvre’a i Johana Huizingi. Jej przedmiotem zainteresowania są zmieniające się w czasie formy wyrażania emocji, praktyki, style i habitusy emocjonalne. Historia emocji zwraca uwagę na to, jak istotne miejsce odgrywają emocje w ludzkim życiu, gdzie leżą granice tej obecności, i jakie są społecznie przyjęte sposoby ekspresji czy symboliczne reprezentacje emocji w kulturze.

W sposób oczywisty odnosi się to także do emocji podczas wojen. Historia konfliktów zbrojnych to bowiem historia emocji par excellence. Wojnom towarzyszyło wyrwanie człowieka z rutyny dnia codziennego, powszechne obcowanie z groźbą utraty życia, zdrowia i majątku, podejmowanie niełatwych decyji, egzystowanie w czasach kryzysu wojennego – wszystko to wywołuje silne, często skrajne emocje. Strach, gniew, smutek i rozpacz, ekscytacja lub nuda od zawsze stanowią treść doświadczenia uwikłanych w wojnę żołnierzy i cywilów. Historycznie zmienne są jednak okoliczności i formy, w których emocje te są wyrażane, a także ich znaczenie. 

W ramach tematu przewodniego konferencji zapraszamy do nadsyłaniae zgłoszeń, które dotyczyć będą proponowanych kwestiijednej lub kilku kwestii:

 

  • Kulturowe konwencje wyrażania wojennych emocji; 
  • Emocje pola walki, sposoby ich opisu i „zarządzania” nimi;
  • Emocjonalna autorefleksyjność człowieka podczas wojny;
  • Emocje jako czynnik sprawczy w historiografii wojen: gdzie jest miejsce na racjonalne wyjaśnienie ludzkich działań i kalkulacji, a gdzie na irracjonalne emocje i popędy?; 
  • Emocje sterowane: „zarządzanie” emocjami podczas konfliktów zbrojnych i wykorzystywanie zbiorowych nastrojów i habitusów emocjonalnych w działaniach propagandowych, strategicznych i taktycznych; 
  • Kryzysy wojenne i ich wpływ na emocje zbiorowe i indywidualne;
  • Porządek płci a emocje podczas wojny: wzorce męskości i kobiecości a wojenne emocje;
  • Metodologia historii emocji w badaniu konfliktów zbrojnych, w tym sposoby odczytywania źródeł (m.in. ikonograficznych, narracyjnych, archeologicznych) oraz szanse i ograniczenia interdyscyplinarności historii i psychologii;
  • Ewolucja wojenna emocji okresu pokoju oraz nowe emocje okresu wojny (ciekawość, obawa, strach, złość, wstyd, rezygnacja)

 

Głównym celem konferencji jest ukazanie możliwie przekrojowoego i problemowoego spojrzenia na historię wojennych emocji w różnych czasach i miejscach. Do udziału w konferencji zachęcamy zarówno historyków i psychologów, jak i przedstawicieli innych dyscyplin (antropologii, archeologii, kulturoznawstwa, medycyny i historii medycyny, socjologii). Interesują nas przede wszystkim propozycje referatów ujmujących wyżej wspomniane kwestie w odniesieniu do badań nad różnymi epokami: począwszy od starożytności, a skończywszy na współczesności.

 

Zgłoszenia w postaci tytułu i abstraktu proponowanego artykułu (do 300 słów) prosimy nadsyłać na adres: konferencja.polachwaly@gmail.com do 30 kwietnia 2022 r. Informację o przyjęciu lub odrzuceniu zgłoszeń prześlemy do 15 maja, a ramowy program konferencji przedstawiony zostanie do 30 czerwca. Organizatorzy przewidują publikację referatów wygłoszonych podczas konferencji, po przeprowadzeniu procedury recenzyjnej.

 

Organizatorzy, jak w poprzednich latach, dołożą starań, by zapewnić noclegi dla referentów spoza Krakowa, nie zapewniają jednak zwrotu kosztów podróży.

 

Organizatorzy:

  • Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego,
  • Wydział Historii Uniwersytetu Warszawskiego

 

Komitet organizacyjny:

  • Wojciech Duszyński,
  • Marcin Jarząbek,
  • Kamil Ruszała,
  • Michał Stachura,
  • Piotr Szlanta