26 IV 2022 r. „Ocalali. Żydzi polscy po Zagładzie” : polsko-francuskie seminarium historyczne

Ocalali Audrey Kichelewski to pierwsza monografia ukazująca się w języku polskim i prezentująca tak szeroko powojenne losy ocalałej z Zagłady społeczności żydowskiej w Polsce. Książka bazuje na obszernym materiale archiwalnym zgromadzonym podczas kwerend w kraju i za granicą (m.in. w Izraelu i we Francji). Autorka podjęła próbę całościowego ujęcia oraz odtworzenia historii i doświadczenia Żydów polskich w drugiej połowie XX wieku.

Audrey Kichelewski – adiunkt w d’Histoire Contemporaine na uniwersytecie w Strasburgu. Współpracuje z Comité de Pilotage du Groupement de Recherche n03607 „Connaissance de l'Europe médiane” (CNRS) i Institut Universitaire de France (2019–2024). Ukończyła historię w École Normale Supérieure w Paryżu, jest współredaktorką czasopisma naukowego „Revue d’histoire de la Shoah”. Współredagowała publikacje – Les Polonais et la Shoah. Une nouvelle école historique (2019) oraz Histoire des Juifs. Un voyage en 80 dates, de l’Antiquité à nos jours (2020). Zainteresowania autorki obejmują współczesną historię Żydów polskich, obecność polskich Żydów we Francji oraz pamięć o Holokauście w Polsce i we Francji.

26 kwietnia, godz. 18.00
Instytut Francuski w Krakowie