Wręczenie Nagród im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego

13 grudnia odbyło się uroczyste zakończenie 22. edycji Nagrody im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego.

We wtorek 13 grudnia 2022 r. odbyło się uroczyste wręczenie Nagród im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego - to już 22. edycja wspólnego przedsięwzięcia Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego, krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego i Wydawnictwa Literackiego. Wydarzenie poprzedziło tradycyjne złożenie kwiatów przed tablicami upamiętniającymi patronów nagrody w Instytucie Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego. Spotkanie w sali nr 30 w Collegium Novum prowadził pan dziekan, a wyniki ogłosił przewodniczący kapituły Nagrody, prof. Michał Pułaski.

Nagrody w imieniu wręczyli:
  • prof. dr hab. Piotr Jedynak, prorektor UJ ds. polityki kadrowej
  • prof. dr hab. Stanisław Sroka, dziekan Wydziału Historycznego Uniwersytetu Jagiellońskiego
  • dr Marcin Jarząbek, prezes krakowskiego oddziału Polskiego Towarzystwa Historycznego
  • pani redaktor Małgorzata Gadomska z Wydawnictwa Literackiego
Nagrodę główną otrzymał dr Kamil Ruszała z Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego za książkę "Galicyjski eksodus. Uchodźcy podczas I wojny światowej w monarchii Habsburgów" (Kraków 2020, Wydawnictwo Universitas). Zainteresowania badawcze pana doktora koncentrują się na dziejach społecznych, gospodarczych i politycznych monarchii Austro-Węgierskiej ze szczególnym uwzględnieniem Galicji. Ponadto, interesuje się I wojną światową, przede wszystkim uchodźstwem wojennym, przymusowymi migracjami oraz miejscami pamięci upamiętniającymi poległych w tym konflikcie.
Nagrodę honorową, która podkreśla szczególne zasługi laureata na polu naukowym i popularyzatorskim, otrzymał prof. Michał Masłowski za książkę "Mity i symbole polityczne Europy środkowo-wschodniej" (Warszawa 2020), która została opublikowana przez Wydawnictwo Uniwersytetu Warszawskiego. Prof. Michał Masłowski jest emerytowanym profesorem literatury polskiej na Uniwersytecie Paris IV-Sorbonne. Obecnie przebywa w Paryżu, więc w jego imieniu nagrodę odebrała dr hab. Helena Krasowska (Instytut Slawistyki PAN).
Serdecznie gratulujemy nominowanym i laureatom!

Fot. Anna Wojnar