Wizyta amerykańskich studentów

W dn. 1-5 lipca w Krakowie przebywali studenci Deamen College z Amherst k. Buffalo, którzy od dwóch lat przyjeżdżają do Polski i prowadzą prace renowacyjne przy cmentarzu żydowskim w Przemyślu. W tym roku studenci, wraz z profesorem historii Europy Środkowej prof. Andrew K. Wisem, poza Przemyślem i Warszawą dłużej zatrzymali się w Krakowie, gdzie mieli zorganizowane zajęcia w naszym Instytucie. Wykłady dla nich prowadzili dr Annamaria Orla-Bukowska (z Instytutu Socjologii) oraz dr Barbara-Klich-Kluczewska i mgr Mateusz Drozdowski. Dotyczyły one historii Polski w XX w., ze szczególnym uwzględnieniem historii relacji polsko-żydowsko-ukraińskich. 3 lipca goście zwiedzali Collegium Maius, a dzień później spotkał się z nimi dyrektor IH UJ dr hab. Sławomir Sprawski.

W dn. 5 lipca w Instytucie gościli wolontariusze Fundacji Kościuszkowskiej z Ameryki - nauczyciele obozu języka angielskiego w Pińczowie. Kilkunastoosobowa grupa nauczycieli, której przewodniczyły Mary Kay Pieski (koordynator projektów językowych Fundacji) oraz prof. dr Teresa Wójcik z Uniwersytetu Villanowa, zwiedzała Collegium Maius, a następnie była oprowadzana po kwartale uniwersyteckim. Wizyta była zorganizowana przez I LO im. J Słowackiego w Przemyślu, z którym IH UJ podpisało w tym roku umowę o współpracę. Jej organizatorem był ze strony polskiej mgr Tomasz Dziumak (dyrektor szkoły) oraz mgr Anna Golik - dyrektor LO im. H. Kołłątaja w Pińczowie - oboje uczestniczący w zwiedzaniu.

Za organizację obu wizyt ze strony krakowskiej odpowiadał dr Tomasz Pudłocki.

Data opublikowania: 10.07.2014