Aktualności

Instytut Historii UJ serdecznie zaprasza w dniach 23-25 października b.r. na międzynarodową konferencję naukową poświęconą doświadczeniom, jakie były udziałem mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej w czasie I wojny światowej. W 100-lecie wybuchu I wojny światowej uczestnicy konferencji z różnych państw (US.A, Republika Czeska, Słowacja, Ukraina, Niemcy, Austria, Wielka Brytania, Polska, Włochy) będą się zastanawiać nad tym czy doświadczenia Europy Środkowo Wschodniej były w jakiś sposób specyficzne i dlaczego dziś wiemy o nich tak niewiele.
więcej o 23-25 X 2014 r. konferencja All Quiet on the Eastern Front? World War I in Central and Eastern Europe in the experience of soldiers, social groups and local communities

Konferencja jest wydarzeniem organizowanym w ramach Jubileuszu 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Podczas obrad wysłuchamy referatów i wykładów poświęconych dziejom nie tylko Uniwersytetu Jagiellońskiego, lecz także innych uczelni Starego Kontynentu.
więcej o 12–14 XI 2014 r. 650 lat Uniwersytetu Jagiellońskiego Nauka i sztuka w kręgach uniwersyteckich

Dr hab. Michał Stachura, Dr hab. Wojciech Krawczuk uprzejmie zapraszają do odwiedzenia konferencji naukowej poświęconej historii wojskowości, która odbędzie się w dniach 26 września (piątek) – 28 września (niedziela) na Zamku w Niepołomicach. W szczególności zapraszamy na organizowany przez zapraszających panel pt. „Asymetryczne działania wojenne od starożytności po dzień dzisiejszy"
więcej o 26-28 września 2014r. Konferencja naukowa poświęcona historii wojskowości - Zamek w Niepołomicach

10.09.2014r. godz. 18:30 Otwarte Seminarium XIX i XX wieku IH UJ

Serdecznie zapraszamy na kolejne Seminarium Otwarte, które odbędzie się 10 września 2014 o godz. 18.30 w sali 17 (Instytut Historii, ul. Gołębia 13). Podczas spotkania przedmiotem dyskusji będzie tekst dra Tomasza Skrzyńskiego Trudne początki. „Odrodzone" Polskie Stronnictwo Ludowe X 1947 - VI 1948.
więcej o 10.09.2014r. godz. 18:30 Otwarte Seminarium XIX i XX wieku IH UJ

Wizyta amerykańskich studentów

W dn. 1-5 lipca w Krakowie przebywali studenci Deamen College z Amherst k. Buffalo, którzy od dwóch lat przyjeżdżają do Polski i prowadzą prace renowacyjne przy cmentarzu żydowskim w Przemyślu.
więcej o Wizyta amerykańskich studentów

więcej o Spotkanie z prof. Kimitaka Matsuzato (Slavic Research Center, Hokkaido University) Które poprowadzi prof. dr hab. Andrzej Nowak Poświęcone współczesnym studiom nad Imperium Rosyjskim i „imperiologii" porównawczej w Japonii i Azji