Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kraków mniej znany


 

 

Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego serdecznie zapraszają na wykłady projektu „Kraków mniej znany" dedykowany uczestnikom niewidomym i słabowidzącym, przybliżający dzieje Krakowa w miejscach często pomijanych, ale wyjątkowo ważnych.

Cykl spotkań i wykładów pt. Kraków mniej znany skierowany jest do osób z dysfunkcją wzroku. Przyjęto formułę wykładu otwartego dla różnych kategorii wiekowych od uczniów szkół średnich, studentów, czy osób, które zakończyły już swoją przygodę z edukacją. W toku spotkania omawiane są wybrane zagadnienia istotne z punktu widzenia historii kultury. Każdorazowo wykład połączony jest z dotykowym poznaniem pewnych artefaktów ilustrujących omawiane zagadnienie bądź z miejscem takim jak np zabytkowy Fort Luneta Warszawska w Krakowie czy schrony znajdujące się pod Placem Inwalidów w Krakowie. I tak uczestnicy wykładów przykładowo poznawali zarówno dzieje książki drukowanej na przykładzie kolekcji starodruków przechowywanych w Bibliotece Klasztoru Karmelitów na Piasku, historię medycyny w oparciu o kolekcję dawnych instrumentów ze zbiorów klasztoru Bonifratrów w Krakowie jak i Zakładu Medycyny Sądowej Collegium Medicum UJ. 

 

Spotkanie X

Termin:

19 listopada 2021 r. (piątek), godz. 9.00

Temat:

Sztuka okopowa- wybrane przykłady z czasów wielkich konfliktów zbrojnych XX wieku

Miejsce:

Instytut Historii Zakład Historii Kultury i Edukacji Historycznej ul. św. Anny 6, sala nr 101

Wykład połączony z prezentacją historycznych przedmiotów, wazonów z łusek z czasów I i 11 wojny światowej, nożyków do papieru wykonanych ze szrapneli i biżuterii, cukiernic czy popielniczek, osłonek na doniczki itp.

Informacje:

pozastereotypy@cmjordan.krakow.pl

Plakat

 

Spotkanie IX

Spotkanie VIII

afisz
 

Wykład i spotkanie odbędą się 28 czerwca 2019 r. o godz. 11.00

Temat: Z zagadek XX wiecznych miejsc zbrodni - historia wybranych przestępstw

Miejsce: Katedra Medycyny Sądowej Collegium Medicum, ul. Grzegórzecka 16

Podczas trwania wykładu uczestnicy będą mieli możliwość poznania narzędzi jakie zostały użyte do popełnienia zbrodni w okresie poprzedzającym II wojnę światową oraz okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Ponadto będzie możliwość zapoznania się z tzw. bronią wytwarzaną przez osoby osadzone w zakładach karnych, która miała posłużyć do przeprowadzenia ucieczki.

Informacje: Anna Szczęsny, E: pozastereotypy@cmjordan.krakow.pl