Dlaczego warto studiować historię na UJ

Studiowanie historii w Krakowie, na najstarszej, najbardziej prestiżowej i co tu dużo mówić,  najlepszej uczelni na ziemiach polskich, oznacza całkowite niemal zanurzenie się w przedmiot studiów, codzienne obcowanie z miejscami pulsującymi wręcz pamięcią o dawnych wydarzeniach, ludziach, ideach, ale też życie w centrum kultury, sztuki i rozrywki. Nauka w tym wielkim muzeum pod gołym niebem, w murach naszej Almae Matris, zwłaszcza studentowi historii, daje nieograniczone wprost możliwości rozwijania swoich zainteresowań. Instytut Historii UJ to jednak nie tylko wspaniałe otoczenie i szacowne budynki, to przede wszystkim wspaniali ludzie pełni pasji i zaangażowania z pietyzmem pielęgnujący dawne tradycje, ale i otwarci na „nowe". Wywodząca się ze średniowiecza ceremonia nadania stopnia magistra zobacz film z uroczystej graduacji absolwentów >> zajęcia z paleografii i języka łacińskiego współgrają tu z dynamiczną działalnością koła naukowego i nowymi trendami badań historycznych a tradycyjne egzaminy z kursami online.

Dzieje nie istnieją bez dat, wydarzeń postaci, ich nauka stanowi zaś oczywiście podstawę studiów historycznych. Krakowscy wykładowcy pragnęli jednak nauczyć nas, studentów, także czegoś więcej: umiejętności krytycznego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość, analitycznej pracy z dokumentem, świadomego odbioru tekstów kultury, sumienności, rzetelności badawczej a przede wszystkim pokory, której nabywamy, spoglądając przez pryzmat źródła historycznego na ludzi dawno już nieżyjących, lecz poruszanych takimi samymi pragnieniami, ideami i troskami jak człowiek współczesny. Dzięki historii jesteśmy w stanie powiedzieć skąd pochodzimy, kim jesteśmy, jakie są źródła naszego społeczeństwa i jak zrozumieć innych. W Instytucie Historii UJ nauczyłem się jednak przede wszystkim stawiania pytań na czele z bodaj najważniejszym, choć trywialnym z pozoru „Skąd my to wiemy?"

Dr Bartosz Jan Kołoczek adiunkt w Instytucie Historii

fot. Józef Górski

Jako wykładowcom zależy nam przede wszystkim na indywidualnym podejściu do naszych wychowanków. Chcemy, aby mieli oni jak najszerszy wachlarz możliwości realizowania swoich pasji.  Dlatego otwarci jesteśmy na różne formy współpracy z nimi. Poza klasycznymi zajęciami (wykłady, konwersatoria, laboratoria, praktyki w ramach specjalizacji nauczycielskiej, archiwalnej, antropologicznej) oferujemy im przede wszystkim liczne wyjazdy zagraniczne i krajowe, organizowane przez poszczególnych prowadzących w ramach seminariów (poza Polską, regularnie studenci wyjeżdżają Niemiec, Włoch, Węgier i Ukrainy). Do tego dochodzą projekty epigraficzne w Polsce i na Ukrainie, wolontariat Szkoły Letniej na Ukrainie, spotkania ze świadkami historii (m.in. w ramach projektów oral history), nie licząc współpracy z instytucjami kultury i nauki Krakowa i Małopolski (przede wszystkim Oświęcimia). Od lat studenci prowadzą wyjazdowe zajęcia dla młodzieży szkół średnich Małopolski i Podkarpacia. Dodatkowo uczą się prezentacji wyników swoich badań – czy to w formie pisemnej, czy ustnej. Ważne jest, by umieli dostosowywać je do różnych odbiorców.

W ramach koła naukowego – prawdopodobnie jednego z najbardziej aktywnych reorganizacji studenckich na uczelni, poza konferencjami społeczność Instytutu co roku spotyka się na słynnych balach historyka i na opłatkach. Tworzymy jedną wielką społeczność, w której wymieniamy się doświadczeniem, zarażamy pasjami, próbujemy pokazać, że historia to nie martwa przeszłość, ale nade wszystko pomaga w rozumieniu procesów, które dziś „rządzą światem".

Główny nacisk położony jest zatem na to, by połączyć jak najlepsze przygotowanie teoretyczne z praktyką. Dokładamy wszelkich starań, aby absolwenci byli jak najbardziej konkurencyjni na rynku pracy i poprzez szeroki wachlarz form przygotowania merytorycznego umieli się na nim odnaleźć.

Dr hab. Tomasz Pudłocki, prof. UJ  w Instytucie Historii UJ