Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zaproszenie: seminarium licencjackie z historii społeczno-kulturowej 2022-24

dr Marcin Jarząbek, dr Stanisław Witecki

Szanowni Państwo! 

 

Zapraszamy serdecznie na seminarium licencjackie z zakresu antropologii historycznej. Naszą ofertę kierujemy do wszystkich studentów zainteresowanych tematyką społeczno-kulturową oraz historycznymi metodami badawczymi powstałymi z inspiracji nauk społecznych (socjologii, antropologii, psychologii, geografii itp.). Szczególnie chętnie pomożemy państwu przygotować prace z zakresu historii życia codziennego, życia prywatnego, komunikacji kulturowej, historii religii i religijności, historii pracy, historii miejskiej czy historii pamięci. Mile widziane będą też prace napisane z wykorzystaniem metod kwantytatywnych, mikrohistorycznych oraz historii mówionej. Przygotowane przez Państwa rozprawy mogą dotyczyć okresu od soboru trydenckiego do końca XX wieku, ale szczególnie zwracamy się do tych z państwa, którzy interesują się wiekiem XVIII, “długim wiekiem XIX” (łącznie z okresem wokół I wojny światowej) i historią po 1945 r.

Podstawowym celem naszego seminarium jest oczywiście pomoc w napisaniu świetnych prac licencjackich. Nauczymy państwa nowoczesnego warsztatu historyka-badacza, w tym korzystania z menadżerów bibliografii, cyfrowych baz danych i bibliotek, narzędzi informatycznych pomagających zarządzać pracą. W zależności od wybranych przez państwa tematów, podzielimy się naszym doświadczeniem i narzędziami użytecznym np. w analizie rękopisów staropolskich, źródeł urzędowych i sądowych czy interpretacji świadectw mówionych. Inspiracji będziemy wspólnie szukać w najwybitniejszych dziełach historiograficznych, które przeczytamy a następnie przedyskutujemy w czasie spotkań. Wierzymy, że przygotowane przez państwa prace będą zasługiwały na publikacje. Zapoznamy się więc nie tylko z zasadami konstrukcji pracy licencjackiej, ale także monografii, artykułów i recenzji tak naukowych jak i popularnonaukowych. Zaznajomimy też państwa z charakterem naukowego rynku wydawniczego i pokażemy państwu jak skutecznie starać się o uznanie redakcji.  

Cotygodniowe spotkania w ciągu pierwszych dwóch semestrów seminarium będę miały formę warsztatu technik badawczych i pisarskich oraz konserwatorium skupionego wobec inspirujących tekstów historycznych. Warunkiem zaliczenia przedmiotu będzie napisanie recenzji książki oraz sformułowanie tematu, konspektu i planu badań. Trzeci semestr seminarium będzie miał podobną formę, ale treść zajęć będzie dopasowana do państwa prac. Spotkania w ostatnim semestrze będą małą formę dyskusji nad oddawanymi sukcesywnie rozdziałami prac. W naszej wizji seminarium to spotkania studentów i nauczycieli, jako młodszych i starszych adeptów nauki historycznej wspólnie próbujących lepiej zrozumieć doświadczenie człowieka w dziejach. Mamy nadzieję, że atmosferę zawodowego koleżeństwa wzmocni praca nad wybranymi przez państwa fascynującymi tematami badań. 

 

dr Marcin Jarząbek 

dr Stanisław Witecki