Web Content Display Web Content Display

Skip banner

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Web Content Display Web Content Display

Bohaterscy żołnierze w Instytucie Historii UJ

Rzadko trafia się okazja, by grupa kilkudziesięciu bohaterów gościła w murach Instytutu Historii UJ. Ale w jakich innych słowach określić postawę członków Stowarzyszenia Łagierników Żołnierzy Armii Krajowej, którzy jako młodzi ludzie walczyli o wolność Polski w czasie II wojny światowej, a za swoją postawę zapłacili cenę minimum kilku (kilkunastu lat) łagrów?

            Nie ma się zatem co dziwić, że 7 czerwca br. Aula ks. Prof. J. Tischnera była przepełniona.  Żołnierze Okręgu Nowogródzkiego i Wileńskiego, których gościliśmy tego dnia, przyjechali do Krakowa, aby podzielić się swoimi przeżyciami z młodzieżą, licznie zgromadzoną w sali. Na spotkanie przyszli uczniowie V LO im. A. Witkowskiego z Krakowa (z mgr. Rafałem Kobylcem), LO w Sejnach, a także studenci – członkowie Koła Naukowego Historyków Studentów UJ. Słychać było niezwykłe zainteresowanie, gdy wybrani przedstawiciele bohaterskich żołnierzy z Kresów Północno-Wschodnich opowiadali  swoje przeżycia. Byli to: mjr dr Stefania Szantyr-Powolna, mjr Czesław Sawicz, prof. Leszek Bednarczuk i p. Lidia Lwow-Eberle. A choć szczegóły ich opowieści różniły się, mianownik był wspólny – poświęcenie i miłość do Polski. O tym mówił prezes Stowarzyszenia Andrzej Siedleck, przedstawiając ideę wizyty gości z Białegostoku.

Spotkaniu towarzyszyły prezentacje pracowników IH UJ: prof. dra hab. Tomasza Gąsowskiego (dorobek naukowy i dydaktyczny środowiska Instytutu mającego związek z działalnością niepodległościową na kresach oraz represjami; prezentacja dokonań Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego), dr Aleksandry Arkusz  (stan i kierunki podejmowanych badań w tematyce represji radzieckich wobec narodu polskiego w latach II wojny światowe) oraz dr Barbary Klich-Kluczewskiej (kształcenie studentów w kierunku gromadzenia świadectw w ramach historii mówionej). Formy aktywności studenckiej przedstawiła prezes-elekt KNHSUJ Justyna Gałuszka. Całość prowadził dr Tomasz Pudłocki.

Goście, po spotkaniu w Auli, dzięki życzliwości prof. Krzysztofa Stopki, dyrektora Muzeum UJ, udali się w towarzystwie studentów do Collegium Maius.

Published Date: 13.06.2014
Published by: Tomasz Tekieli