Odnowienie doktoratu profesora Jerzego Wyrozumskiego po pięćdziesięciu latach

29 października 2013 roku w auli Collegium Maius odbyło się uroczyste posiedzenie Senatu Uniwersytetu Jagiellońskiego z okazji odnowienia doktoratu po pięćdziesięciu latach profesora Jerzego Wyrozumskiego, historyka, znawcy czasów średniowiecza i dziejów Krakowa. Z wnioskiem wystąpili profesorowie z Instytutu Historii. Po poparciu go przez Radę Wydziału Historycznego UJ, stosowną uchwałę podjął, na posiedzeniu 27 lutego br., Senat UJ.

- Piękna pogoda wpisuje się w dzisiejszą uroczystość. Odnawiamy doktorat człowieka, którego cechuje wyjątkowa kultura osobista. Uniwersytet silny jest 650-letnią tradycją, ale najsilniejszy jest osobowościami. To one kreują jego potęgę - powiedział JM Rektor Uniwersytetu Jagiellońskiego, prof. dr hab. med. Wojciech Nowak.

Sylwetkę Jubilata przedstawił prof. dr hab. Krzysztof Ożóg, dyrektor Archiwum UJ i uczeń prof. J. Wyrozumskiego.

- Średniowieczni przyrównywali uczonych do gwiazd trwających na wieki, których blask jaśnieje na firmamencie, zaś wiedza opromienia cały świat. Podkreślali przy tym, że to właśnie od uczonych zależy przyszłość świata i dobro ludzi. W kontekście tej średniowiecznej, jakże nam bliskiej refleksji spójrzmy na osobę profesora Jerzego Wyrozumskiego - powiedział w laudacji prof. Krzysztof Ożóg.

Zobacz fotoreportaż >>
Data opublikowania: 31.10.2013