25 IV 2019r. Seminarium polsko-francuskie

Zapraszamy na kolejne spotkanie polsko-francuskiego seminarium historycznego w Krakowie, współorganizowanego przez Instytut Historii UJ i Instytut Francuski / Konsulat Generalny Francji w Krakowie :

 

Czwartek 25 kwietnia 2019 r.

godzina 17:00,

Instytut Historii UJ, sala 212 ( II piętro)

ul. Gołębia 13

 

dr Rafał Niedziela:

"Hrabina du Barry jako faworyta króla Ludwika XV - 1768-1774"

 

Informacja na stronie Instytutu Francuskiego w Polsce:

https://www.institutfrancais.pl/pl/evs/polsko-francuskie-seminarium-historyczne-29482

 

Madame du Barry , Jeanne Bécu, Mademoiselle de Vaubernier, hrabina du Barry lub Marie-Jeanne, hrabina du Barry – ostatnia królewska faworyta. Oficjalną metresą Ludwika XV stała się w 1769 r. Na świat przyszła jako dziecko z nieprawego łoża. Została wychowana w klasztorze, a potem musiała zarabiać na swoje utrzymanie. Piękna i swawolna dziewczyna oczarowała władcę swoimi umiejętnościami. Madame du Barry nieźle się odnajdowała w nowej roli i  zaczęła wykorzystywać swoje wpływy by wspierać sztukę i kulturę. Jej styl zyskał sławę. To dla tej, wywodzącej się z nizin społecznych kochanki, król dokończył, budowany jeszcze za życia Pompadour, pałacyk Petit Trianon. Madame du Barry upodobała sobie królewską siedzibę w Louveciennes, przy urządzaniu której zatrudniła plejadę znakomitych malarzy i architektów. 

 

Gdy król umierał du Barry została uwięziona w klasztorze. Ostatecznie udało się jej uzyskać łaskę u Ludwika XVI. Opuściła klasztor i osiadła w wiejskiej posiadłości. Tam trochę romansowała i pomagała zaprzyjaźnionym arystokratom w trakcie rewolucji. Zgubiła ją miłość do klejnotów. Jej wyjazd do Londynu by odzyskać skradzione brylanty, zwrócił uwagę rewolucjonistów. Jej pałac został zarekwirowany, a gdy wróciła do najpierw została aresztowana i osadzona w więzieniu, potem stanęła przed trybunałem rewolucyjnym, gdzie została skazana na śmierć przez zgilotynowanie. Przed śmiercią w okrutny sposób, obiecując ułaskawienie, wyciągnięto z niej informacje gdzie przechowywała klejnoty. Na szafocie przerażona krzyczała i prosiła o łaskę, której jej nie okazano. Jej ostatnie słowa brzmiały podobno: "Encore un moment, Monsieur le bourreau, un petit moment" (Jeszcze chwila, panie kacie, tylko chwilka), które wypowiedziała do kata.

Madame du Barry jest oskarżana we francuskiej historiografii o rujnowanie Francji, ale jej wpływ na trwale odcisnął się na francuskiej kulturze.

 

Doktor Rafał Niedziela, Zakład Historii Powszechnej Nowożytnej. Zainteresowania badawcze: publicystyka i poezja polityczna czasów saskich (1697-1763) Historia Francji XVII-XVIII wieku, autor, między innymi, monografii "Paryż przed rewolucją (1774-1789) Obraz miasta w oczach cudzoziemców".

Data opublikowania: 19.04.2019
Osoba publikująca: Tomasz Tekieli

Zobacz również