9 V 2019r. Pokaz filmu "Piaśnica"


 

 

Dyrektor Muzeum Piaśnickiego w Wejherowie Teresa Patsidis

oraz

Dyrektor Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego

dr hab. Sławomir Sprawski, prof.UJ

 

 

serdecznie zapraszają na pokaz filmu „Piaśnica”.

 

 

Projekcja odbędzie się w czwartek 9 maja o godz. 18:00

Auli im. ks. Józefa Tischnera Collegium Witkowskiego

(ul. Gołębia 13)

 

 

 

Czas projekcji - ok. 60 minut.

Ze względu na poruszaną tematykę, film nieodpowiedni jest dla osób poniżej 13 roku życia.

 

 

Zbrodnia w Piaśnicy

 

 

Piaśnica to niewielka pomorska wioska położona nieopodal Wejherowa. Lasy wokół niej stały się swoistym poligonem doświadczalnym. To właśnie tu, jesienią 1939 roku, Niemcy po raz pierwszy przeprowadzili zaplanowane wcześniej masowe egzekucje ludności cywilnej. Plany III Rzeszy zdobywania nowych przestrzeni życiowych łączyły się z likwidacją Państwa polskiego i polskich warstw przywódczych. Zagładę polskich elit Niemcy połączyli z eliminacją osób psychicznie chorych w ramach akcji T 4.

 

Miejsc pomorskich straceń w tym czasie były setki, jednakże to zbrodnia w Piaśnicy określana jest jako największa na Pomorzu i jedna z pierwszych na tak ogromną skalę w Europie. W ramach przeprowadzonej przez Niemców akcji „Tannenberg”, a potem „Intelligenzaktion” na Pomorzu zamordowano około 30 tysięcy osób. Szacunkowo w Wielkopolsce zginęło 10 tysięcy, na Śląsku 1500, a na północnym Mazowszu 1000 osób. W Lasach Piaśnicy z rąk niemieckich katów życie straciło według różnych źródeł od 10 do 14 tysięcy. Wśród ofiar znalazła się elita Państwa polskiego, inteligencja polska i kaszubska: księża, urzędnicy, nauczyciele, kupcy, osoby mające jakiekolwiek wykształcenie, prowadzące działalność polityczną, społeczną i oświatową oraz osoby chore psychiczne przewożone koleją z terenów III Rzeszy i ziem wcielonych, przeciwnicy ideologii nazistowskiej, Polacy zamieszkujący przedwojenne Niemcy.

 

Film „PIAŚNICA”, wzbogacony archiwaliami fotograficznymi i filmowymi, scenami fabularyzowanymi i animacją, zrealizowany został przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie. Powstał w ramach cyklu filmów dokumentalnych pt. „Młyny historii”. Składa się z dwóch około 25-minutowych odcinków. Pierwsza część traktuje o codziennym wykuwaniu polskości Pomorza w dwudziestoleciu międzywojennym rękoma patriotów, którzy po inwazji niemieckiej w 1939 roku zginęli potem w Piaśnicy. Część druga, to opowieść o mechanizmie zbrodni w Lasach Piaśnickich, zacieraniu przez Niemców jej śladów i ekshumacji ofiar.

 

Film „PIAŚNICA” w reżyserii Mariusza Sławińskiego zrealizowany został przez Muzeum Piaśnickie w Wejherowie, a sfinansowany ze środków Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. Powstał w ramach cyklu filmów dokumentalnych pt. „Młyny historii”, który opowiada o miejscach i okolicznościach pomorskiej zbrodni na polskich elitach w czasie krwawej jesieni 1939 roku.

Zobacz również