Wręczono Nagrodę im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego

Serbski historyk Vojislav G. Pavlović oraz autorzy francuskiego komiksu o Witoldzie Pileckim - Gaëtan Nocq i Isabelle Davion, zostali tegorocznymi laureatami Nagrody im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego, przyznawanej za badania nad dziejami Europy Środkowo-Wschodniej. Laureatów konkursu ogłoszono podczas uroczystszego wręczenia nagród, które odbyło się 3 grudnia w siedzibie Wydawnictwa Literackiego przy ul. Długiej w Krakowie.

W 19. edycji konkursu, w której nominowanych było siedem prac, Nagrodę Główną, ufundowaną przez Wydawnictwo Literackie i Wydział Historyczny Uniwersytetu Jagiellońskiego w wysokości 15 tysięcy złotych, zdobył Vojislav G. Pavlović, autor książki "De la Serbie vers la Yougoslavie. La France et la naissance de la Yougoslavie: 1878-1918".

Laureat od roku 2003 jest związany z Instytutem Bałkanistyki Serbskiej Akademii Nauk i Sztuk w Belgradzie, gdzie obecnie pełni obowiązki dyrektora. Był również wykładowcą w Katedrze Historii Powszechnej Nowożytnej Uniwersytetu Belgradzkiego. Do jego zainteresowań należą: stosunki międzynarodowe w XX wieku, historia Bałkanów w XIX-XX w., historia obszaru jugosłowiańskiego, historia zimnej wojny.

Przewodniczący kapituły nagrody prof. Michał Pułaski zwracał uwagę, że tematyka prac nominowanych do nagrody w 2019 roku w przeważającej części koncentrowała się wokół zagadnień związanych z I wojną światową oraz organizacją życia społecznego i państwowego po jej zakończeniu. Książka prof. Pavlovicia skupia się na opisie stosunku Francji do powstającego Królestwa Serbów, Chorwatów i Słoweńców, a następnie Jugosławii.

Wręczono także Nagrodę Specjalną im. Wacława Felczaka i Henryka Wereszyckiego, którą odebrali Gaëtan Nocq oraz Isabelle Davion za książkę "Le rapport W - Infiltré à Auschwitz".

Cały artykuł oraz galeria zdjęć dostępne pod adresem:

Data opublikowania: 04.12.2019