15 XII 2020r. Jakiej przeszłości potrzebuje przyszłość? Webinarium i seria wykładów wideo

Czy historia - albo, szerzej, badanie przeszłości - może nam pomóc w radzeniu sobie z obecną pandemią? Czy historia może pomóc odkryć drogi wyjścia z kryzysu klimatycznego? Jak musielibyśmy - my, historycy i badacze przeszłości - zmienić swój sposób zajmowania się przeszłością, żeby być w stanie odpowiedzieć twierdząco na te pytania? Jakiej przeszłości tak naprawdę potrzebujemy, żeby przyszłość w Antropocenie w ogóle była możliwa?

 

Tym pytaniom poświęcona jest seria mini-wykładów wideo zorganizowanych wspólnie przez dra hab. Adama Izdebskiego z IH UJ/MPI SHH oraz dra Piotra Filipkowskiego z CBH/IFiS PAN. Historycy, socjologowie i filozofowie z Polski, Niemiec i Austrii zastanwiają się nad rolą i kształtem historii w kontekście Antropocenu i obecnego kryzysu planetarnego. W roli wykładówców wystąpił m.in. dr Jakub Muchowski z IH UJ.

 

Na zakończenie serii wideo, zapraszamy wszystkich do udziału w webinarium - dyskusji panelowej autorów wykładów z zaproszonymi goścmi, z możliwością zadawania pytań (na czacie) przez publiczność. Webinarium odbędzie się 15 grudnia, we wtorek, o godz. 11.00. Link do rejestracji znajduje się końcu zaproszenia.

Zaproszeni goście: Prof. Frank Adloff (Hamburg), Prof. Ilona Otto (Gratz/PIK Potsdam), Prof. Małgorzata Praczyk (UAM).

Autorzy mini-wykładów wideo: dr Martin Bauch (GWZO Leipzig), mgr Lukas Becht (Vienna), mgr Marcin Fronia (IFiS PAN), dr hab. Adam Izdebski (MPI SHH Jena), dr Jakub Muchowski (IH UJ).

Wprowadzenie do dyskusji: dr Piotr Filipkowski (CBH Berlin/IFiS PAN).

 

 

Data opublikowania: 08.12.2020
Osoba publikująca: Tomasz Tekieli

Zobacz również