od 6.05.2014r. Wystawa plenerowa „Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego na przestrzeni wieków"

Koło Naukowe Historyków Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego i Samorząd Studentów Uniwersytetu Jagiellońskiego zapraszają do zwiedzania wystawy plenerowej „Studenci Uniwersytetu Jagiellońskiego na przestrzeni wieków", którą od 6 maja będzie można oglądać na krakowskich Plantach pomiędzy ul. św. Anny a Collegium Novum. Uroczyste otwarcie odbędzie się 6 maja o godz. 13.20 na Plantach od strony Collegium Novum.

Wystawa powstała w związku z obchodami 650-lecia Uniwersytetu Jagiellońskiego. Prezentuje materiał od średniowiecza aż do współczesności. Plansze są poświęcone studentom i ich działalności na Uniwersytecie, jak i poza nim – pokazują trud codziennej nauki, egzaminy, życie artystyczne, zaangażowanie w działalność polityczną, w kołach naukowych, różne inicjatywy społeczne, Juwenalia itp. Nie zabraknie również zdjęć mniej poważnych. Doświadczenia i aktywność studentów sprzed lat nie jest pokazana w oderwaniu od współczesnej rzeczywistości – często młodzi ludzie wyznają podobne wartości, mają podobne marzenia, choć może nieco inne metody działania.

Sama koncepcja, jak i cała treść jest wynikiem pracy małej grupy studentów historii (koordynator: Ewa Kaźmierczyk), którzy w krótkim czasie przeprowadzili poszukiwania w różnych instytucjach – w ten sposób wykorzystano materiały nie tylko z Muzeum UJ Collegium Maius i Archiwum UJ, ale także z Narodowego Archiwum Cyfrowego, Biblioteki Jagiellońskiej, Fundacji Centrum Dokumentacji Czynu Niepodległościowego, Archiwum Korporacyjnego w Poznaniu, Muzeum Historycznego Miasta Krakowa, Archiwum Narodowego w Krakowie, archiwum Zespołu Pieśni i Tańca „SŁOWIANKI", archiwum Krakowskiego Chóru Akademickiego, archiwum „Alma Mater" oraz pochodzące ze zbiorów prywatnych.

Link do wydarzenia na portalu Facebook: https://www.facebook.com/events/625309087545468/?ref_newsfeed_story_type=regular

Data opublikowania: 06.05.2014