Pomiń baner

Kierownik

dr hab. Tadeusz Czekalski, prof. UJ

Charakterystyka

Zakład Antropologii Historycznej i Teorii Historii jest jedną z młodszych jednostek w Instytucie Historii UJ i jednocześnie jedną z najbardziej dynamicznie rozwijających się. Głównymi kierunkami badawczymi Zakładu są zagadnienia związane z szeroko pojętą historią społeczno-kulturową, w tym historią życia codziennego i prywatności, historią pracy, a także teorią historii i historią historiografii. Szczególny nacisk kładziony jest na perspektywę mikrohistoryczną, historię mówioną, badania pamięci oraz historię wizualną. Zespół Zakładu koncentruje się na poszukiwaniu nowych i innowacyjnych metod w praktycznych badaniach przeszłości.

Oprócz prowadzenia badań korzystających z pełnej gamy metodologii wymienionych subdyscyplin, Zakład oferuje osobom studiującym historię na studiach I i II stopnia odrębną specjalizację zawodową - antropologię historyczną.

Studenci i studentki, którzy decydują się na jej wybór, poprzez realizację kursów z historii społeczno-kulturowej zdobywają kompetencje przydatne w różnych dziedzinach obecności historii w sferze publicznej: w jednostkach samorządu lokalnego, instytucjach zajmujących się kulturą oraz ochroną i zarządzaniem dziedzictwem, w placówkach naukowo-badawczych,  wydawnictwach, przedsiębiorstwach z branży reklamowej czy turystycznej.