Wykład laureata Nagrody im. Lwa Sapiehy dr Mikola Volkau

14 listopada 2023r. godz. 16:45

Serdecznie zachęcamy do udziału w wykładzie otwartym, który wygłosi tegoroczny laureat Nagrody im. Lwa Sapiehy dr Mikola Volkau. Pan doktor jest Białorusinem, urodził się w 1985 r. w Mińsku. Doktorat z zakresu historii obronił w 2016 roku na Narodowej Akademii Nauk Białorusi w Mińsku. Z uwagi na zaangażowanie w pokojowe demonstracje we wrześniu 2020 roku został zatrzymany, zwolniony z uczelni i zmuszony do przerwania badań naukowych na Białorusi. Od tego czasu przebywa w Polsce i kontynuuje prace nad teatrem wojennym i systemem komunikacji Wielkiego Księstwa Litewskiego w ramach programów stypendialnych, mających na celu przygotowanie i opublikowanie monografii pod tytułem „Rekonstrukcja szlaków lądowych w Wielkim Księstwie Litewskim w XIV–XVII wieku”. Zajmuje się historią Wielkiego Księstwa Litewskiego, białoruskimi zamkami obronnymi, badaniem potencjału obronnego Wielkiego Księstwa Litewskiego, w tym źródeł dotyczących artylerii oraz szeroko rozumianego systemu obronnego.

Wykład pt. Obrona na Wschodzie: zamki i arsenały Wielkiego Księstwa Litewskiego w XVI - na początku XVIII wieku odbędzie się we wtorek 14 listopada 2023 r. o godz. 16:45 w sali nr 212 Instytutu Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego.