Kolejna odsłona warsztatów studenckich dla licealistów

Od 2002 r. Koło Naukowe Historyków Studentów UJ, we współpracy z Towarzystwem Przyjaciół Nauk w Przemyślu, organizuje warsztaty historyczne. Prowadzone są one przez naszych studentów dla licealistów z wybranych szkół Podkarpacia i Małopolski. Ideą spotkań jest to, aby młodzi ludzie opowiadali swoim młodszym kolegom o tych elementach historii, na które zazwyczaj nie ma czasu podczas lekcji szkolnych. Studenci szkolą warsztat dydaktyczny oraz umiejętności prezentowania swoich pierwszych wyników badań; licealiści mają szansę dostrzec to, co oczywiste jest dla każdego historyka – że historia może być pasjonującą przygodą i pomysłem na życie. Takie spotkania objęły młodzież z Bochni, Dębicy, Jarosławia, Przemyśla, Krosna i Rzeszowa (w większości przypadków minimum kilkukrotnie). Co roku studenci sami wymyślają motyw przewodni spotkań – odpowiadający ich zainteresowaniom. Wyjazdy są sponsorowane z funduszy uniwersyteckich. Za stronę kontaktów z przemyskim TPN i ze szkołami odpowiada od samego początku inicjatywy dr Tomasz Pudłocki (kiedyś we współpracy z dr Dobrochną Kałwą).

W tym roku, dzięki zaangażowaniu Justyny Gałuszki, prezesa-elekta KNHSUJ, wyjazd odbył się w dn. 29–30 maja. Motywem przewodnim była Wojna i konflikt przez wieki. W przemyskim TPN krakowską ekipę powitali wiceprezes mgr Jarosław Dyrda i kierownik TPN dr Maciej Waltoś. Grupą docelową była klasa humanistyczna z I LO im. J. Słowackiego w Przemyślu, przed którą zaprezentowali się: Tomasz Walczak, Dominik Kadzik, Justyna Gałuszka, Jakub Jezierski, Krzysztof Pięciak oraz Jakub Stefańczyk. Po zwiedzaniu Przemyśla i Dubiecka, w Krośnie podejmowała nas mgr Beata Wygonik-Wronka (nauczyciel historii I LO im. M. Kopernika oraz absolwentka historii naszego Instytutu).

Warsztaty dla młodzieży krośnieńskiego Kopernika drugiego dnia otworzył wicedyrektor szkoły mgr Paweł Zygarowicz. Tego dnia zaprezentowali swoje tematy: Marina Olokina, Adam Szczepaniec, Bartosz Szczepanek, Ewa Kaźmierczyk, Łukasz Chrobak, Kamil Jurczak, mgr Mateusz Podkul (absolwent Kopernika i IH UJ, obecnie pracownik Muzeum w Brzozowie), Magdalena Chmiel, Wojciech Micygała, Łukasz Hojdyś, Ewa Orłowska. Po licznych pytaniach ze strony młodzieży, nasza grupa miała spotkanie wewnętrzne, podczas którego omawiano poszczególne wystąpienia i dyskutowano nad efektywnością tych a nie innych technik prezentacji. Wyjazd zakończono zwiedzaniem starówki oraz dwóch miejscowych muzeów.

Ekipa krakowska w przemyskim TPN.

Krakowianie przed zamkiem w Dubiecku

Krakowianie z mgr. Beatą Wygonik-Wronką przed I LO w Krośnie