Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Kraków mniej znany

baner Kraków mniej znany


 

 

Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie oraz Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego serdecznie zapraszają na wykłady projektu „Kraków mniej znany" dedykowany uczestnikom niewidomym i słabowidzącym, przybliżający dzieje Krakowa w miejscach często pomijanych, ale wyjątkowo ważnych.

Cykl spotkań i wykładów pt. Kraków mniej znany skierowany jest do osób z dysfunkcją wzroku. Przyjęto formułę wykładu otwartego dla różnych kategorii wiekowych od uczniów szkół średnich, studentów, czy osób, które zakończyły już swoją przygodę z edukacją. W toku spotkania omawiane są wybrane zagadnienia istotne z punktu widzenia historii kultury. Każdorazowo wykład połączony jest z dotykowym poznaniem pewnych artefaktów ilustrujących omawiane zagadnienie bądź z miejscem takim jak np zabytkowy Fort Luneta Warszawska w Krakowie czy schrony znajdujące się pod Placem Inwalidów w Krakowie. I tak uczestnicy wykładów przykładowo poznawali zarówno dzieje książki drukowanej na przykładzie kolekcji starodruków przechowywanych w Bibliotece Klasztoru Karmelitów na Piasku, historię medycyny w oparciu o kolekcję dawnych instrumentów ze zbiorów klasztoru Bonifratrów w Krakowie jak i Zakładu Medycyny Sądowej Collegium Medicum UJ. 

 

Spotkanie X

Termin:

19 listopada 2021 r. (piątek), godz. 9.00

Temat:

Sztuka okopowa- wybrane przykłady z czasów wielkich konfliktów zbrojnych XX wieku

Miejsce:

Instytut Historii Zakład Historii Kultury i Edukacji Historycznej ul. św. Anny 6, sala nr 101

Wykład połączony z prezentacją historycznych przedmiotów, wazonów z łusek z czasów I i 11 wojny światowej, nożyków do papieru wykonanych ze szrapneli i biżuterii, cukiernic czy popielniczek, osłonek na doniczki itp.

Informacje:

pozastereotypy@cmjordan.krakow.pl

Plakat

 

Spotkanie IX

Instytut Historii Uniwersytetu Jagiellońskiego, Centrum Młodzieży im. dr. H. Jordana w Krakowie

serdecznie zapraszają na dziewiąty wykład z cyklu „Kraków mniej znany" dedykowany uczestnikom niewidomym i słabowidzącym, przybliżający dzieje Krakowa w miejscach często pomijanych, ale wyjątkowo ważnych.

Wykład i spotkanie odbędą się

10 grudnia 2019 r. (wtorek), godz. 10.00

Miejsce:

Fort Skotniki 52 1/2 N, ul. Kozienicka 24

Wykład:

mgr Anna Hejczyk

„Losy polskich Sybiraków - Afrykańczyków na przykładzie zbiorów Centrum Dokumentacji Zsyłek, Wypędzeń i Przesiedleń UP"

Pokazowi artefaktów towarzyszyć będzie poznanie jednego z fortów pancernych XIX wiecznej Twierdzy Kraków. Po forcie oprowadzi mgr Mariusz Solarz.



afisz

Spotkanie VIII

afisz
 

Wykład i spotkanie odbędą się 28 czerwca 2019 r. o godz. 11.00

Temat: Z zagadek XX wiecznych miejsc zbrodni - historia wybranych przestępstw

Miejsce: Katedra Medycyny Sądowej Collegium Medicum, ul. Grzegórzecka 16

Podczas trwania wykładu uczestnicy będą mieli możliwość poznania narzędzi jakie zostały użyte do popełnienia zbrodni w okresie poprzedzającym II wojnę światową oraz okresu Polskiej Rzeczpospolitej Ludowej. Ponadto będzie możliwość zapoznania się z tzw. bronią wytwarzaną przez osoby osadzone w zakładach karnych, która miała posłużyć do przeprowadzenia ucieczki.

Informacje: Anna Szczęsny, E: pozastereotypy@cmjordan.krakow.pl