Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

dr Adam Świątek

Jednostka

Pracownia Historii Powszechnej Nowoczesnej

 

 

 

Kontakt

tel. 126631439

email: adam.swiatek@uj.edu.pl

http://jagiellonian.academia.edu/AdamŚwiątek

Dyżury

semestr letni

poniedziałek 13:30–14:30

czwartek 10:00–11:00 

ul. Gołębia 13 pokój 304

Zainteresowania badawcze

Dzieje Polaków i Rusinów w XIX i na początku XX wieku; stosunki etniczne w Galicji; gente Rutheni, natione Poloni; życie i twórczość Platona Kosteckiego; kształtowanie się tożsamości narodowej w Europie Środkowej w XIX wieku; świadomość historyczna XIX-wiecznych narodów i jej główni kreatorzy; malarstwo historyczne; twórczość Jana Matejki; historia społeczna i polityczna monarchii habsburskiej; historia prasy; Zjazdy Dziennikarzy Słowiańskich; związki kulturalne i polityczne między Słowianami w XIX i początkach XX w. ze szczególnym uwzględnieniem relacji między Polakami, Rusinami, Słowakami i Czechami; biografistyka; oficerowie polskich formacji wojskowych od insurekcji kościuszkowskiej do powstania listopadowego; groby uczestników polskich zrywów niepodległościowych w XIX w.; studia cmentarne; Polacy na Wschodzie; Kresy Wschodnie; historia Krakowa i Lwowa; dzieje historiografii polskiej i ukraińskiej.

Projekty

  • Kierownik działania naukowego Narodowego Centrum Nauki nr 2020/04/X/HS3/00531 pt. ""Dziennikarze polscy Rusini" w prasie galicyjskiej w drugiej połowie XIX i na początku XX wieku.
  • Wykonawca w projekcie Narodowego Centrum Nauki nr 2017/25/B/HS3/00240 pt. "Pomiędzy dwoma zjazdami w Pradze. Związki między Słowianami w Europie Środkowej i Południowo-Wschodniej w latach 1848-1908" (kierownik: prof. dr hab. Antoni Cetnarowicz)
  • https://sites.google.com/view/pomiedzydwomazjazdami

 

Publikacje

Publikacje w Repozytorium Uniwersytetu Jagiellońskiego
Pliki do pobrania
pdf
Spis publikacji