Przejdź do głównej treści

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Pomiń baner

Widok zawartości stron Widok zawartości stron

Zespół muzyczny „Vox Historiae”

O ZESPOLE

„Vox Historiae” to zespół muzyczny, który powstał wiosną 2023 roku z inicjatywy studentów Instytutu Historii. Z okazji święta Instytutu (tzw. „józefek”) przed społecznością uniwersytecką wystąpił kilkunastoosobowy czterogłosowy chór przygotowany przez studenta historii, Adama Wrazidłę oraz soliści i kameralne zespoły wokalno-instrumentalne. W repertuarze znalazły się utwory klasyczne, musicalowe, popularne oraz ludowe. Od tamtej pory Adam Wrazidło wykonuje obowiązki kierownika muzycznego zespołu oraz dyrygenta, natomiast rolę opiekuna i impresario zespołu pełni dr hab. Marta Kurkowska-Budzan, prof. UJ.

Po debiucie w maju 2023 roku „Vox Historiae” występował przed własną publicznością podczas uroczystości akademickich, takich jak graduacja studentów historii w Collegium Maius, dawał również koncerty dla zaproszonych gości. W październiku 2023 r. wystąpił w Auli Collegium Novum z koncertem dla laureatów projektu edukacyjnego pt. „Naprawdę warto się uczyć”. W listopadzie 2023 r. w historycznej sali 56 Collegium Novum zorganizował koncert „Był taki listopad…”, w styczniu 2024 roku wystąpił w auli Collegium Novum z noworocznym koncertem, w którym wziął udział gościnnie Chór Szkół S. Prezentek w Krakowie (szkoła współpracująca z Instytutem Historii)

Członkami „Vox Historiae” są studenci różnych roczników studiów historycznych, którzy w większości posiadają wykształcenie muzyczne lub wcześniejsze doświadczenie w śpiewaniu. W obecnym składzie, oprócz śpiewaków są instrumentaliści: flecistka, pianistka, skrzypaczka, klarnecista,, akordeonista i gitarzysta.

Swoje koncerty studenci przygotowują samodzielnie, dbając nie tylko o zróżnicowany repertuar muzyczny i poziom jego wykonania, ale też o słowo. Każdy koncert jest bowiem opowieścią o kontekście historycznym wykonywanych utworów, a konferansjerami są sami studenci. „Vox Historiae” to dla publiczności muzyczna podróż przez dzieje. Dla muzyków - cenne wspólnotowe doświadczenie, które na zawsze łączyć się będzie w ich wspomnieniach z okresem spędzonym na Uniwersytecie Jagiellońskim.

 

zdjęcie zespołu podczas graduacji

Pamiątkowe zdjęcie z profesorami. Uroczysta graduacja w Collegium Maius, 17 listopada 2023 r., fot. Anna Wojnar

 

ARTYŚCI

Adam Wrazidło – urodzony w 1999 roku w Kotulinie na Górnym Śląsku, student historii na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz wokalistyki na Akademii Muzycznej im. Krzysztofa Pendereckiego w Krakowie, w klasie prof. dr hab. Marii Seremet-Dziewięckiej; absolwent studiów licencjackich na obu kierunkach, absolwent wokalistyki solowej w PSM II st. im. Ludomira Różyckiego w Gliwicach, w klasie dr hab. Sabiny Olbrich-Szafraniec.

Występuje jako solista, m. in. podczas odbywających się cyklicznie koncertów bożonarodzeniowych w Chechle (woj. śląskie), zaśpiewał także z orkiestrą na deskach Opery Krakowskiej podczas Gali Operowej Akademii Muzycznej w Krakowie. Współpracował z licznymi chórami i zespołami wokalnymi, w szczególności z zespołem kameralnym Les enfants tres contents, w gliwickiej szkole muzycznej.

W Vox Historiae występuje w charakterze dyrygenta oraz śpiewaka-solisty, sprawuje również całościową opiekę muzyczną nad zespołem.

 

W zespole grają i śpiewają:

 • Wiktoria Babiarz
 • Marek Blacha
 • Nadia Bober
 • Weronika Bojęś
 • Alicja Gąsłowska
 • Józef Górski
 • Oskar Grodek
 • Katarzyna Majtyka
 • Oskar Kamiński
 • Karol Kowacz
 • Aneta Kozłowska
 • Wanda Le Vot
 • Wojciech Lysko
 • Mateusz Mika
 • Alicja Ossera
 • Alicja Pogoda
 • Wojciech Sawkiewicz
 • Julia Strzelczyk
 • Jadwiga Tombińska
 • Michał Wiktor
 • Adam Wrazidło

 

Gaudeamus igitur! Uroczysta graduacja w Collegium Maius, 17 listopada 2023 r., fot. Anna Wojnar

KONCERTY

2023

26 maja 2023 - koncert debiutancki podczas Święta Instytutu Historii (“józefki”), Aula im. ks.
J. Tischnera, Collegium Witkowskiego

 

 

 

 

9 października 2023 - koncert dla laureatów projektu edukacyjnego adresowanego do
zdolnej młodzieży pt. „Naprawdę warto się uczyć”, patron koncertu: Dziekan Wydziału
Historycznego UJ, prof. Stanisław Sroka

15 listopada 2023 - uroczysty koncert pt. “Był taki listopad…” z okazji Akademickiego Dnia
Pamięci i Narodowego Święta Niepodległości, Sala 56, Collegium Novum
17 listopada 2023 - występ podczas uroczystej graduacji, Collegium Maius UJ

 

2024

18 stycznia 2024 - Koncert Noworoczny z gościnnym udziałem Chóru Szkół S. Prezentek w
Krakowie pod kierownictwem s. Wandy Putyry i p. Macieja Rutkowskiego.


 

8 maja 2024 - “Koncert Majowy” podczas Święta Instytutu Historii (g. 13.30)

 

17 maja 2024 - koncert na otwarcie debat naukowych w ramach Krakowskiego Festiwalu
Nauki i Sztuki, Wydział Chemii, Kampus 600-lecia UJ (godz. 10.00)

18 maja 2024 - koncert na scenie plenerowej Krakowskiego Festiwalu Nauki i Sztuki na
Małym Rynku

Uwaga: najbardziej aktualne informacje oraz bieżące relacje na FB “Vox Historiae” i
Instytutu Historii.

JAK DOŁĄCZYĆ?

Umuzykalnionych studentów Instytutu Historii, ale także Wydziału Historycznego, zapraszamy do dołączenia do zespołu w każdym momencie roku akademickiego. Zapraszamy osoby, które mają nawet niewielkie doświadczenie w śpiewaniu w chórach szkolnych czy parafialnych, w zespołach ludowych i wszelkich innych. Wszystkich, którzy potrafią grać na instrumentach i chcą wspólnie pomuzykować, niezależnie od preferowanego gatunku muzycznego. Kierownik muzyczny, Adam Wrazidło, znajdzie sposób na to, żeby wszyscy poczuli się “u siebie”. Próby odbywają się raz w tygodniu, w godzinach wieczornych, w Instytucie.

Chętnych prosimy o kontakt z prof. Martą Kurkowska-Budzan: marta.kurkowska-budzan@uj.edu.pl.